Blues Winners 1991 - 2000

Year
Name
Sport/Art
Award
2000
Fiji Club

Cultural Club of the Year
2000
Nicole    Toma-Dryden

Sports Coach of the Year
2000
Jenny    May-Coffin

Sportswoman of the Year
2000
Deacon    Manu

Sportsman of the Year
2000 Penni    Bouslfield

Cultural Person of the Year
2000
Campus Netball

Sports Club of the Year
2000
Campus Netball

Sports Team of the Year
2000
Margaret    Nicholson

Service to Sport
2000
Jamie    Mickelham

Service to Sport
2000
Steve    Alley

Merit of Endeavour
2000
Mark    Hitchcock

Merit of Endeavour
2000
Jaron    Vince

Merit of Endeavour
2000
Jenni    May-Coffin
Netball
Sporting Blue
2000
Deacon    Manu
Rugby
Sporting Blue
2000
Greg    Flynn

Sporting Blue
2000
Rachel    Goudie
Rowing
Sporting Blue
2000
Philomena    Feetham

Sporting Blue
2000
Alison    Player

Sporting Blue
2000
Rebecca    Gable
Netball Sporting Blue
2000
Chris    Anderson

Sporting Blue
2000
Penni    Bonslfield

Cultural Blue of the Year
2000
Jane    Pierard

Cultural Blue of the Year
2000
Chris    Anderson

Contribution to Sport
2000
Jane    Pierard

Contribution to Culture
2000
Marg    Nicholson

Contribution in Sport or Cultural Administration
1999
Charlotte    Gibson
Shooting
Blues Awards
1999
Todd    Miller
Rugby
Blues Awards
1999
Donna    Trow
Cricket Blues Awards
1999
Melissa    Ruscoe
Soccer
Blues Awards
1999
Rachel    Smith
Orienteering
Blues Awards
1999
Sheryl    MacLeod
Mountain Biking
Blues Awards
1999
Todd    Miller
Rugby
Sportsman of the Year
1999
Alison    Fitch
Swimming
Sportswoman of the Year
1999
Sam Kun Hsien Tsai
Japanese Kendo
Administrator of the Year
1999
Upstage Theatre Club

Cultural Club of the Year
1999
David    Foote
Dirty Comedy Team
Cultural Blue
1999
Bronwyn    Carruthers
Unity Dance
Service to Culture Award
1999
Riyaz    Jordan
Fiji Club
Fair Play
1999
Student Life

Merit of Endeavour
1999
Unity Dance

Merit of Endeavour
1999
Cook Island Association

Merit of Endeavour
1998 Jason    Spice

Sportsman of the year
1998
Melissa    Ruscoe

Sportswoman of the year
1998
Chris    Herlihy
Badminton
Sporting Blues
1998
Sam    Brown Rowing
Sporting Blues
1998
Glen    Twining
Rowing
Sporting Blues
1998
Fiona    Murray
Rowing
Sporting Blues
1998
Jason    Spice
Rugby
Sporting Blues
1998
Lousie    Hunt
Underwater Hockey
Sporting Blues
1998
Melissa    Ruscoe
Soccer
Sporting Blues
1998
Rachel    Smith
Orienteering
Sporting Blues
1998
Richard    Matthews
Rowing
Merit of Endeavour
1998
Melissa    Fife
Rowing
Merit of Endeavour
1998
Kelly-Anne    Burke
Rowing
Merit of Endeavour
1998
Joanne    Byrne
Rowing
Merit of Endeavour
1998
Cecilia    Stainton
Rugby
Merit of Endeavour
1998
Donna    Trow
Soccer
Merit of Endeavour
1998
Ruth    Heihei
Netball
Merit of Endeavour
1998
Lee-Ann    Sperling
Netball
Merit of Endeavour
1998
Rukumoana    Willis
Netball
Merit of Endeavour
1998
Selena    Puka
Netball
Merit of Endeavour
1998
Mike    Lorigan

Service to Sport
1998
Womens SeniorUniversity Rowing Eight

Sports Team of the Year
1998
Waikato University Rugby Football Club

Sports Club of the Year
1998
Peter    Baddley

Sports Umpire of the Year
1998
Seamus    Arnel
Upstage Theatre
Service to Culture
1998
Del    Raerino
Te Kapa Haka
Service to Culture
1998
David    Foote
Upstage Theatre
Merit of Endeavour
1998
Paul    Cooke
Upstage Theatre
Merit of Endeavour
1998
Catherine    Doran
Upstage Theatre
Merit of Endeavour
1998
Hinetai    Tait
Te Kapa Haka
Merit of Endeavour
1998
Mark    Haimona
Te Kapa Haka
Merit of Endeavour
1998
Campus Crusade for Christ

Cultural Club of the Year
1998
Unity Dance Collective

Merit of Endeavour
1998
Upstage Theatre Club

Merit of Endeavour
1998
Nacanieli    Yalimaiwai

Fair Play Awards
1997
Te Whaitiri Netball Club

Sports Club of the Year
1997
Hugh    Davidson
Rowing
Service to Sport
1997
Murdoch    Dryden
Rowing
Sports Team of the Year
1997
Martin    Lowry
Rowing
Sports Team of the Year
1997
Mark    Prebble
Upstage Theatre
Service to Culture Award
1997
Upstage    Theatre

Cultural Club of the Year
1997
Rob    Waddell
Rowing
Blues Awards
1997
Sonia    Scown
Rowing
Blues Awards
1997
Melissa    Ruscoe
Women's Soccer
Blues Awards
1997
Chris    Herlihy
Table Tennis
Blues Awards
1997
Rob    Waddell
Rowing
Sportsman of the Year
1997
Sonia    Scown
Rowing
Sportswoman of the Year
1996
Rob    Waddell
Rowing
Sportsman of the Year
1996
Sasha    Patete
Volleyball
Sportswoman of the Year
1996
Rob    Waddell
Rowing
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Richard    Baker
Croquet
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Julian    Dean
Cycling
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Murdoch    Dryden
Rowing
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Stephen    Sheldrake
Triathlon
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Wayne    Werder
Squash
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Ngapera    Paki
Touch
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Sasha    Patete
Volleyball
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Melissa    Ruscoe
Soccer
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Kylie    Rae
Volleyball
Blues Awards - All NZ Representatives
1996
Brendo    Doyle
Basketball
Merit of Endeavour
1996
Geoff    Wells
Hockey
Merit of Endeavour
1996
Garin    Morgan
Hockey
Merit of Endeavour
1996
Vince    Curtin
Rugby
Merit of Endeavour
1996
Jason    Spice
Rugby
Merit of Endeavour
1996
Steven    Cooper
Badminton
Merit of Endeavour
1996
Paul    Ellison
Touch
Merit of Endeavour
1996
Koro    Ngapo
Touch
Merit of Endeavour
1996
Jhanita    Murray
League
Merit of Endeavour
1996
Brigette    Brosnan
Rowing
Merit of Endeavour
1996
Carolyn    Furlong
Rowing
Merit of Endeavour
1996
Sandra    May
Cycling
Merit of Endeavour
1996
Rachel    Ball
Triathlon
Merit of Endeavour
1996
Anne    Smith
Soccer
Coach of the Year
1996
Chad    Hooker
North Island Regionals
Sports Administrator
1996
Peter    Moorefield
North Island Regionals
Service to Sport
1996
Waikato University Mens Touch

Sports Team
1996
Waikato University Mountain Bikers at Terminal Speed

Sports Club
1996
Peter    Baddely

Referee
1996
Stephen    Knightly
Debating/Public Speaking
Cultural Blue
1996
Unity Dance Collective

Cultural Group of the Year
1996
Cook Island Student Association

Merit of Endeavour
1996
Stephen    Knightly
Debating
Service to Culture
1996
Kasia    Wypych
Unity Dance
Service to Culture
1996
Carl    Billington
Debating
Individual Fairplay - Cultural
1996
Arnie    Paurini
Basketball
Individual Fairplay - Sports
1996
Waikato University Mixed Touch Team

Team Fairplay - Sports
1995
Murdoch    Dryden

Sportsman of the Year
1995
Adrianne    Ngawati

Sportswoman of the Year
1995
Murdoch    Dryden

Sports Person Overall
1995
Ben    Kennings
Surfing
Sports Blues
1995
Gavin    MacKay
Karate
Sports Blues
1995
Julian    Dean
Cycling
Sports Blues
1995
Liam    Whaley
Athletics
Sports Blues
1995
Michael    Sexton
Triathlon/Duathlon
Sports Blues
1995
Murdoch    Dryden
Rowing
Sports Blues
1995
Rod    Waddell
Rowing
Sports Blues
1995
Adrianne    Ngawati
Triathlon/Duathlon
Sports Blues
1995
Rachel    Ball
Triathlon/Duathlon
Sports Blues
1995
Vanessa    Chamberlin
Triathlon
Sports Blues
1995
Aaron    Collier
Fullbore Shooting
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
David    Waddell
Rowing
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Martyn    Lawry
Rowing
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Phil    Wood
Orienteering
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Shaun    Collins
Orienteering
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Carolyn    Forlong
Rowing
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Kylie    Rae
Volleyball
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Madeleine    Barr
Orienteering
Sports Merit of Endeavour Awards
1995
Taiporaitu Huata
Performing Arts (Cultural/Maori)
Blues
1995
Hinetai Tait
Te Kapa Haka Group
Merit of Endeavour
1995
Jason King
Cultural/Maori Peforming Arts
Merit of Endeavour
1995
Rangiiria Hedley
Maori Performing Arts
Services to Culture
1995
Jason Ghandi
Fijian Students Association
Cultural Administrator Award
1995
Te Whare Wananga O Waikato Kapa Haka

Cultural/Arts Club of the Year
1995
Waikato Universtiy Boardriders

Sports Club of the Year
1995
Don Sargent
Rugby Union Sports Coach of the Year
1995
University of Waikato Womens Volleyball

Sports Team of the Year
1995
Jan Robertson
WSU Sports Officer
Service to Sport
1995
Peter Moorefield
Multisport Club
Service Merit Award
1995
Jason Rendle
Boardriders Club
Administrator of the Year
1995
University Debating Team

Team Fairplay Cultural/Arts
1995
University Mens Rowing 8 Team

Team Fairplay Sport
1995
Helen Farrell
University Touch Club
Individual Fairplay Sport
1994
Rachel    Ball

Triathlon/Duathlon
               

Sportswoman of the Year
1994
Robert    Waddell

Rowing
               

Sportsman of the Year
1994
Waikato Multisport

Unity Dance Colective

Campus Club of the year
1994
Varsity Premier Mens Hockey Team

Sports Team of the Year
1994
Vanessa    Chamberlin

Triathlon/Duathlon
                   

UOW Sports Blues Award Winners
1994
Michael    Sexton
Triathlon/Duathlon
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Rachel    Ball
Triathlon/Duathlon
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Jane    Smith
Soccer
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Rebecca    Rolls
Soccer
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Lea    Bonnigton
Wrestling
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Julian    Dean
Cycling
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Gavin    MacKay
Karate
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Glen    McIluride
Karate
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Robert    Waddell
Rowing
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Murdoch    Dryden
Rowing
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Nicholas    Pearson
Rowing
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Richard    Nu'u
Outrigger Canoeing
UOW Sports Blues Award Winners
1994
Eileen    Tamati
Basketball
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Jarrod    Gallagher
Basketball
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Mark    Rogers
Basketball
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Neil    Murby
Fullbore Shooting
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Aaron    Collier
Fullbore Shooting
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Cherie    Hainsworth
Swimming
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Cherie    Hainsworth
Waterpolo
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
Cherie    Hainsworth
Surf Life Saving
Merit of Endeavour Award - Sport
1994
UOW Wantok Group
Cultural Performers
Arts/Culture Blues Awards
1994
Helen    Murphy
Contempory Dance Production & Performance
Arts/Culture Blues Awards
1994
Te Taka    Keegan
Te Whare Wanago O Waikato Kapa Haka
Arts/Culture Blues Awards
1994
Kirisimasi    Manila
Samoan Cultural Group
Arts/Cultural Merit of Endeavour
1994
Te Tumatukuru    O'Connell
Te Whare Wanaga O Waikato Kapa Haka
Arts/Cultural Merit of Endeavour
1994
Toni    Rewiri
Te Whare Wanaga O Waikato Kapa Haka
Arts/Cultural Merit of Endeavour
1994
Philip    Waren
Upstage Comedy
Arts/Cultural Merit of Endeavour
1994
Jonathon    Templer
Upstage Comedy
Arts/Cultural Merit of Endeavour
1993
Cherie    Hainsworth

Waterpolo & Swimming

Sportswoman of the Year
1993
Pero    Cameron

Basketball

Sportsman of the Year
1993
Don    Jefferies

Basketball - Unicol Mens Team

Coach of the Year
1993
University Mens Basketball Team

Sports Team of the Year
1993
Waikato Campus Tramping Club

Campus Club of the Year
1993
Nicky    Peirce

Hockey

Sports Blues Award
1993
Cherie    Hainsworth

Waterpolo

Sports Blues Award
1993
Brendon    Doyle

Basketball

Sports Blues Award
1993
Pero    Cameron

Basketball

Sports Blues Award
1993
Michael    Sexton

Triathlon

Sports Blues Award
1993
Mark    Scherer

Swimming

Sports Blues Award
1993
Aaron    Collier

Fullbore Rifle Shooting

Sports Blues Award
1993
Dominic    Rogerson

Soccer            

Sports Blues Award
1993
Angus    Campbell

Soccer           

Sports Blues Award
1993
Ian    Winchester

Athletics            

Sports Blues Award
1993
Rhys    Ellison

Rugby             

Sports Blues Award
1993
Anna    Kalina

Netball            

Merit of Endeavour Awards
1993
Cherie    Hainsworth

Swimming

Merit of Endeavour Awards
1993
Nick    Pirihi

Hockey             

Merit of Endeavour Awards
1993
Karl    Saunders

Hockey            

Merit of Endeavour Awards
1993
Jarrod    Gallagher

Basketball       

Merit of Endeavour Awards
1993
Mark    Rogers

Basketball

Merit of Endeavour Awards
1993
UOW Samoan Students Cultural Club

Arts/Cultural Blues Awards
1993
Kirsten    Eade

Flautist           

Arts/Cultural Blues Awards
1993
Amanda    Raine

Actress/Director

Arts/Cultural Blues Awards
1993
Tania    Katipa
Te Whare Wananga O Waikato Kapa Haka
Arts/Cultural Blues Awards
1993
Karen    Barbour
Producer/Unity Dance Founder
Arts/Cultural Blues Awards
1993
Vanessa    Byrnes
Actress/Writer
Arts/Cultural Blues Awards
1993
Saleinoa    Vai
Samoan Cultural Group
Arts/Cultural Merit of Endeavour Awards
1993
Glenda    Raumati
Te Whare Wananga O Waikato Kapa Haka
Arts/Cultural Merit of Endeavour Awards
1993
Ani    Pahuru
Te Whare Wananga O Waikato Kapa Haka
Arts/Cultural Merit of Endeavour Awards
1993
Nicola    Boyce
Pianist
Arts/Cultural Merit of Endeavour Awards
1993
Glenys    Bigge
Director
Arts/Cultural Merit of Endeavour Awards
1992
Shelley    Meads
Basketball Sportswoman of the Year
1992
Vince    Weir
Rugby League
Sportsman of the Year
1992
Kevin    Bradley
University Rugby Club
Coach of the Year
1992
Shelley    Meads
Basketball
Sports Blues Award Winners
1992
Sarah    Savage
Basketball
Sports Blues Award Winners
1992
Paul    Keall
Karate
Sports Blues Award Winners
1992
Glenn    McIluride
Karate
Sports Blues Award Winners
1992
Ian    LeGarth
Life Saving
Sports Blues Award Winners
1992
Natalie    Stewart
Rowing
Sports Blues Award Winners
1992
Paul    Morrison
Rugby League
Sports Blues Award Winners
1992
Vince    Weir
Rugby League
Sports Blues Award Winners
1992
Nathan    York
Rugby League
Sports Blues Award Winners
1992
Gavin    Porima
Rugby League
Sports Blues Award Winners
1992
Rhys    Ellison
Rugby
Sports Blues Award Winners
1992
Mark    Rogers
Basketball
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Steve    Smith
Basketball
Merit of Endeavour Award Winners
1992
James    Beech
Duathlon
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Aaron    Collier
Fullbore Rifle Shooting
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Jeff    Rosenergy
Hockey
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Tracey    Shepherd
Hockey
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Lea    Bonnington
Karate
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Anna    Kalma
Netball
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Kylie    Fryer
Netball
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Atama    Dimitrow
Rugby League
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Cyril    Gudgeon
Rugby League
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Tony    Hayworth
Soccer
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Paul    Whitinui
Touch/Basketball
Merit of Endeavour Award Winners
1992
Te Whare Wanaga O Waikato Kapa Haka

Group
1992
Hinuieina    Mangan

Individual Awards
1992
Gloria    Takuira

Individual Awards
1992
Tangiwai    Clarke

Individual Awards
1992
Greg    Ford

Individual Awards
1992
Pania    Papa

Individual Awards
1992
Wiremu    Maea

Individual Awards
1992
Watene    Ohia

Individual Awards
1992
Tamihana    Coxhead

Individual Awards
1992
Joe    Harawira

Individual Awards
1991
Derek English - NZU
Karate

1991
Alistair Kirk
Karate

1991
Sean Hayden
Karate

1991
University Karate Team
Karate

1991
Maureen Thomson
Hockey

1991
Tracey Shepherd
Hockey

1991
Jane Stokes
Hockey

1991
Geoff Rosemergy
Hockey

1991
Karl Saunders
Hockey

1991
University Mens Hockey Team
Hockey

1991
Lisa Read
Basketball

1991
Pati Bloor
Basketball

1991
Iti Joyce
Basketball

1991
Darren Bride
Basketball

1991
Paul Gray
Basketball

1991
Matt Murphy
Basketball

1991
Blair Johnson
Basketball

1991
Jenny Jago
Swimming

1991
Catherine Thomson
Diving

1991
Tony Morgan
Triathlon

1991
Michael Long
Golf

1991
Mark Richardson
Cricket

1991
Pania Papa
Netball

1991
Genevieve Karl
Netball

1991
Megan Osborne
Netball

1991
Jantha Gooding
Netball

1991
Margaret McQuoid
Netball

1991
Giselle Paterson
Netball

1991
Unicol Netball Team
Netball

1991
Vince Weir
Rugby League

1991
Gavin Porima
Rugby League

1991
Natanlie Stewart
Rowing

1991
Erica Rawlings
Rowing

1991 Helen Fox
Rowing

1991
Team Award
Rowing

1991
Womens Rowing Eight
Rowing

1991
Mens Rowing Eight
Rowing

1991
Angela Jones
Athletics

1991
Sharon Rimmer
Athletics

1991
Shane Dwight
Athletics

1991
Peter Cochrane
Athletics

1991
Aaron Langdon
Athletics

1991
Deborah Steel
Soccer

1991
Wendy Stronach
Soccer

1991
Jeff Roberts
Soccer

1991
Jill Rimmer
Rugby

1991
Kelly Duckworth
Rugby

1991
Tamar Weka
Rugby

1991
Aramahou Ririnui
Rugby

1991
John Kendal
Rugby

1991
Grant Parker
Rugby

1991
Nigel Hotham
Rugby

1991
Greg Barbour
Rugby

1991
Billy Maea
  Cultural Awards
1991
Paki Rawiri
  Cultural Awards
1991
Dean Kirby
  Cultural Awards
1991
Paretoroa Martin
  Cultural Awards
1991
Don Edmonds
  Cultural Awards
1991
Arnold Gurau
  Cultural Awards
1991
Bernadette Walker
  Cultural Awards
1991
UOW Aerobics Team
  Cultural Awards
1991
Sean Hayden
  Sporst Person of the Year
1991
Pania Papa
  Sports Person of the Year
1991
Terry Hill
  Coach of the Year

This page has been reformatted for printing.